بزرگترین سایت ادیان و عرفان| کتابدان
خواندن کتاب زندگی بهتر 
نویسندگان
نظر سنجی
میزان رضایت خود را از محتوا و راهنمایی را در این سایت بفرمایید؟

صفحات جانبی

" دانش ادیان " یا " مطالعه ی علمی دین " که به آن تاریخ ادیان یا دین شناسی تطبیقی و پدیده شناسی دین هم گفته می شود، دانش نوینی با نزدیک به یک قرن حیات است، هرچند که سابقه ی این رشته به یونان باستان می رسد اما توسط ماکس مولر(1823-1900) زبانشناس، هند شناس، اسطوره شناس و دین شناس برجسته ی آلمانی پدید آمد و پس از مدتی به شاخه های متعددی مانند جامعه شناسی دین، روانشناسی دین، فلسفه ی دین، باستانشناسی دین تقسیم شده است، مطالعات این علم بیشتر برگرفته از رشته های زبانشناسی، تاریخ، قوم شناسی، مردم شناسی، و بسیاری از رشته های دیگر علوم انسانی و علوم اجتماعی است.

ماکس مولر در آغاز، این رشته را "علم دین " یا " دانش دین شناس " خوانده و بعدها در سنت آلمانی، واژه ی religions wissenschaft را به عنوان معادل آن برگزیدند. این واژه امروزی برای پژوهشگران رشته ی ادیان به صورت اصطلاحی جا افتاده در آمده است.

نخستین کرسی دانشگاهی رشته ی ادیان در سال 1873 در ژنو و سپس در هلند، بروکسل، فرانسه و آلمان تاسیس شد.

بنابراین رشته ی ادیان، با علم کلام و الهیات فرق دارد همان گونه که با فلسفه ی الهی و فلسفه ی دینی نیز متفاوت است. بخصوص باید هشدار داد که رشته ی ادیان با الهیات مدافعه گرانه و رشته ی دفاعیات کلامی کاملا مغایرت دارد. البته الهیات خود بخشی از رشته است. شناخت توصیفی و استقرایی ادیان با توجه به سیر تاریخی و موقعیت اجتماعی و محتوای فلسفی و اندیشه ای آنان وظیفه ی این رشته است.

 

به همین سبب با تاکید فراوان باید گفت که علم ادیان یک علم تجربی و استقرایی و با روشی توصیفی و تحلیلی و با تاکید برسیر تاریخی و مقایسه ی سنتهای دینی است.

در واقع این علم از یک نظر معرفتی درجه ی دوم است، یعنی به داوری و ارزشگذاری و تعیین حق و باطل ادیان نمی پردازد و هدف آن بشتر فهم و توصیف و تحلیل است تا توجیه و دفاع از یک نظام اعتقادی و سنت دینی خاص. به همین جهت برخی عنوان پدیده شناسی دین را برای آن برگزیده اند.

آشنایی به چندین زبان، دانستن تاریخ و فرهنگ و اساطیر اقوام و ملل گوناگون و فراگیری علوم چون جامعه شناسی، فلسفه (هرمنوتیک)، معرفت شناسی، روانشناسی وآشنایی با روش شناسی یا متدولوژی از پیش شرطهای ورود به این رشته است.

بنابراین، این رشته نه عین علم تاریخ است و نه علم کلام، هرچند که در کاوشهای خود از هر دو این علوم بهره می گیرد.

دین شناسی اساسا رویکردی تجربی و علمی و آزمون پذیر به سنتهای دینی دارد و بر مباحثات مابعدالطبیعی و فلسفه اولی مبتنی نیست.

باید ازاین پس از این خطای رایج هوشمندانه حذر کرد که دین شناسی همان فسفه ی اولی و مابعدالطبیعه( و در دیار ما گاهی فلسفه ملاصدرا ) است. این تصور از بنیاد نادرست.

دین شناسی یا تاریخ ادیان در واقع یکی از شاخه های علوم اجتماعی و از رشته های دانشگاهی و آکادمیکی است که ربطی به کالجهای تبشیری و موسسات تبلیغی دینی ندارد.

هرچند این رشته در آغاز پیدایش بیشتر تحت تاثیر زبانشناسی و مکتب پوزیتیویزم و تئوری تکامل داروین قرار داشت، اما رفته رفته بخصوص در سنت آلمانی با پدیده شناسی و هرمنوتیک پیوند یافت و به دست فریدریک شلایر ماخر و دیگر متفکران رمانتیک دچار تحولاتی شد که تا امروز ادامه دارد. برخی از مقولات دیگر متفکران رمانتیک دچار تحولاتی شد که تا امروز ادامه دارد. برخی از مقولات اگزیستانسیالیستی نیز در دین شناسی معاصر موثر افتاده است.

همتی، همایون، دین شانسی تطبیقی و عرفان، موسسه انتشارات آوای نور، سال1375

 لینک دانلود پی دی اف

لینک دانلود ورد
طبقه بندی: معرفی رشته ی ادیان،  ادیان، 
برچسب ها: معرفی رشته ی ادیان، دین شناسی، فلسفه دین،  
[ شنبه 15 مهر 1391 ] [ 01:16 ق.ظ ] [ آدمین سایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سایتی به منزله کمک به دانشجویان ادیان و عرفان...
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic